Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
New Page 1

 

Adis Travel

  


 

Travel & Tours Agency

img 

 

 

 

" Wy are the best"

HOME

PROFIL

TURIZEM

TRANSPORT

SHERBIME

KONTAKT


New Page 2

New Page 1

* Informacion Gjeografik

Shqiperia ndodhet  ne pjesėn juglindore tė Evropės, apo nė pjesėn perėndimore tė gadishullit Ballkanik e shtrihet midis koordinatave gjeografike 39 gradė e 38' dhe 42 gradė e 39' te gjėrėsisė veriore dhe 19 gradė e 16' te gjėrėsisė lindore, ne largėsi pothuajse tė barabartė nga Ekuadori dhe Poli i Veriut.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme ėshtė 28.748 kilometra katrore. Kryeqyteti i saj ėshtė Tirana

Gjatėsia e pėrgjithshme e vijės kufitare ėshtė 1094 km, nga te cilat 657 km - kufi tokėsor, 316 km - kufi detar, 48 km - kufi lumor dhe 73 km - kufi liqenor. Nė veri e verilindje ka 529 km vijė kufitare me Malin e Zi, Kosovėn dhe ish republikėn jugosllave tė Maqedonisė, ndėrsa nė jug e juglindje me Greqine njė vijė kufitare prej 271 km. Nė perėndim Shqipėria laget nga Deti Adriatik e nė jug-perėndim nga deti Jon.

Shqipėria ka njė pozitė tė favorshme gjeografike, pasi gjendet nė kryqėzimin e rrugeve mė tė shkurtėra qė kalojnė nga Mesdheu perėndimor pėr nė Ballkan e Azinė e Vogėl dhe kontrollon kalimin pėrmes kanalit detar tė Otrantos. Luginat e saj mė tė gjėra janė ato tė lumenjve Drin, Shkumbin dhe Vjosė, qė lehtėsojne, njėkohėsisht, lidhjen e brendshme tė Ballkanit me detin Adriatik dhe tė Azisė sė Vogėl me viset e Mesdheut. Bregdeti i Adriatikut shtrihet nga gryka e Bunės deri nė Kepin e Gjuhėzes. Nė gjirin e Vlorės e nė drejtim tė jugut, bregdeti ėshtė i lartė, shkėmbor, ku dominon mali i Karaburunit. Gjiret kryesore tė Shqipėrise janė: gjiri i Drinit, i Lalėzit, i Durresit, i Karavastasė dhe i Vlores nė hyrje tė sė cilės gjendet ishulli i Sazanit.

Relievi i Shqipėrise ėshtė kryesisht malor. Vargmalet e para alpine u formuan nga mbarimi i jurasikut, ndėrsa gjatė erės kenozoike u shpejtua procesi malformues nė tėrėsine e Albanideve, qė aktualisht pėrbėjne tokėn e nėntoken e Shqipėrise. Lartėsia mesatare e relievit ėshtė 708 metra, ose 2 herė mė e lartė se mesatarja e Evropės. Lartėsitė mė tė mėdha gjenden nė Alpet shqiptare dhe nė malet e Lindjes (Korabi 2751 metra mbi nivelin e detit, pėrben edhe majėn mė tė lartė tė Shqipėrisė).

Fushat zene kryesisht pjesėn perėndimore, pergjatė bregdetit Adriatik, por ka edhe nė pjesė tė tjera tė vendit. Fushat mė tė larta janė ato tė pellgut tė Korēes, mbi 800 metra mbi nivelin e detit. Fushat gjenden kryesisht pėrgjate lumenjve kryesore si: Vjosė, Devoll, Osum, Shkumbin, Erzen, Mat e Drin, ku gjenden, gjithashtu, edhe tokat bujqėsore e qendra tė mėdha banimi, si dhe pėrshkohen nga rrugė te rėndėsishme komunikimi.

Lagunat kryesore jane: Laguna e Lunres (Vilunit), e Patokut, e Bishtrakes, e Karavastase, e Nartes dhe e Pashalimanit.

 

          Plazhet kryesore jane: Plazhi i Velipojes, i Tales,i Shengjinit, i Durresit, i Divjakes, i Semanit, i Vlores, i Dhermiut, i Himares dhe ai i Sarandes.

Kepat kryesore jane: Kepi i Rodonit, i Bishtit te Palles dhe i Gjuhezes.

Pėr shkak tė veēorive morfologjike, Shqipėria ėshtė shumė e pasur nė lumenj. Mė shumė se 152 lumenj dhe pėrrenj, formojnė pėrfundimisht 8 lumenj tė mėdhenj, qė rrjedhin nga juglindja drejt veriperėndimit, kryesisht drejt bregdetit Adriatik. Rreth 65% e pellgut ujėmbledhės tė tyre shtrihet brenda territorit shqiptar. Kėta lumenj shkarkojnė nė detin Adriatik mesatarisht 1’308 m3/s (min. 649 dhe maks. 2’164 m3/s); moduli mesatar i rrjedhjes ėshtė 30,2 l/s . km2. Nga prurja e pėrgjithshme vjetore prej 42,25 miliardė m3, vetėm 12,8 miliardė u pėrkasin ujėrave nėntokėsore. Mesatarja vjetore e rreshjeve nė territorin shqiptar ėshtė 1’430 mm/vit, por tė shpėrndara jo uniformisht pėrgjatė vitit: rreth 40% nė dimėr, 32% nė pranverė, 17% nė vjeshtė dhe vetėm 11% nė verė.

Prej rreshjeve tė ērregullta, lumenjtė janė tė rrėmbyeshėm, gėrryes (nė pjesėn lindore tė vendit) dhe pėrgjithėsisht formojnė shtrat tė gjerė dhe tė lakuar nė Ultėsirėn Bregdetare Perėndimore. Lumenjtė kryesorė rrjedhin nga juglindja drejt veriperėndimit, me kah drejt perėndimit nė deltat bregdetare. Pėrmbajtja minerale e ujėrave ėshtė pėrgjithėsisht e ulėt, midis 150 dhe 500 mg/l, kryesisht si bikarbonate. Temperatura luhatet nga 3,5 nė 8,9°C nė dimėr, dhe nga 17,8 nė 24,6°C nė verė. Gati gjithė lumenjtė shkarkojnė ujėrat nė detin Adriatik, nė njė zonė prej rreth 150 km.

Shqiperia ėshtė e pasur me liqene, ajo ka 247 liqene natyrore dhe mbi 800 arrtificiale. Siapas gjenezės , liqenet natyrore ndahen nė liqene tektonike, tektoniko-karstike, akullnajore, karstike dhe bregdetare.

Shqipėria bėn pjesė nė brezin subtropikal dhe pėrfshihet nė zonėn klimaterike mesdhetare, me dimėr relativisht tė shkurtėr e te butė dhe me vere tė nxehtė e shumė tė thatė. Klima e Shqipėrise ka ndryshime tė mėdha nga njė krahinė nė tjetrėn dhe kontraste tė mėdha nė temperature, reshje, ndricimin diellor, lagėshtiren e ajrit, etj.

Ndricimi diellor lėviz nga 2731 orė nė vit nė Xarė tė Sarandės, nė 2722 orė nė vit nė Vlorė, 2560 orė nė vit nė Tiranė, 2246 orė nė Peshkopi dhe 2046 orė nė vit nė Kukės.

Bien mesatarisht 1430 mm reshje nė vit dhe vijnė duke u pakėsuar nga perėndimi nė lindje.